044 237 70 32
067 185 70 67
063 237 70 32
095 448 68 99
18.07.2015
Чим загрожує самовільна зміна проекту під час будівництва?

Розробка проекту будівництва та отримання будівельної ліцензії – перше, що необхідно розробити до початку будівельних робіт. Це дуже важливий документ, адже самовільне відхилення від проекту реконструкції загрожує серйозними наслідками для власників первинного об'єкта – первісну будівлю визнають знищеною. Власників при цьому позбавляють речових прав на об'єкт. Надалі господарям доведеться заново реєструвати новобудову.

У комітеті з цивільного, сімейного та спадкового права Асоціації адвокатів України розглянули випадки ухилення від проекту реконструкції будівель. Прикладом стало самовільно реконструйоване приміщення, суперечки між співвласниками первинного об'єкта і рішення Верховного суду.

Експерти кажуть, що через самовільне відхилення від проекту Верховний суд визнав реконструйовану будівлю новим об'єктом, адже під час реконструкції був створений новий об'єкт. І такий об'єкт не є тотожним тому, який був реконструйований, адже згідно з Цивільним кодексом, зі створенням нового старий об'єкт зникає.

Така норма Цивільного кодексу – спірна, – стверджують юристи. Адже реконструкція не завжди призводить до кардинальних змін об'єкта. Буває так, що реконструкцію роблять тільки по документах. А трапляється, що змінилося тільки функціональне призначення об'єкта. Але і цей процес вважається реконструкцією.

Але якщо визнавати реконструйований об'єкт новим, відмінним від первісного, то незрозуміло, як бути з іпотекою або орендою ділянки. Іпотеки та оренди при реконструкції повинні зникати, тому що є похідними від права власності. А якщо немає первинних об'єктів – немає і прав.

Експерти кажуть, що було б доцільно повертати всі боргові зобов'язання на «новий» об'єкт (той, який вийшов після реконструкції). Адже відповідно до статті 349 Цивільного кодексу, у разі знищення нерухомості, право власності на неї припиняє діяти з моменту внесення змін до держреєстру. Але і ця норма спірна. Наприклад, будівля може бути стертою з лиця землі, але до моменту, поки права на неї зареєстровані, формально вона все ще існує.

 

Якщо вам потрібна будівельная ліцензія на нове будівництво або узаконити самобудову, звертайтеся до спеціалістів нашою компанії. Ми допоможемо вам із отриманням усіх необхідних документів та дозволів.